Jelling to jedyny spośród czterech duńskich obiektów listy UNESCO, który miałem sposobność wizytować. Niewielka wioseczka środkowej Jutlandii szczyci się mianem kolebki duńskiej państwowości. Miasto figuruje w świadomości historycznej dzięki temu, że znajdują się tutaj kościół, kurhany i kamienie runiczne pochodzące z czasów pierwszych władców Danii.
Pierwszy historyczny król duński Gorn de Gamle (Gorn Stary) został pochowany w miejscowym kurhanie. Podobnież jego żona Thyra. Kurhany z Jelling są największymi tego typu obiektami w Danii.
Obecnie, w następstwie uroczystej ceremonii, jaka miała miejsce w roku 2000, ciało króla Gorna złożone jest w krypcie kościółka z Jelling. Ów romański kościółek z ok. 1100 roku wzniesiono na miejscu pierwszych drewnianych świątyń. W 1874 r. odkryto w nim najstarsze freski w Danii z ok. 1080–1100 r.
Innymi symbolami kultu pierwszych władców duńskich są dwa kamienie runiczne. Pierwszy, około 955 roku postawił na cześć żony sam Gorn Stary. Widnieje na nim napis : "Król Gorm stawia ten nagrobek swojej żonie Tyrze, pani Danii". Drugi, większy wzniósł syn Gorna - Harald Sinozęby. Inskrypcja mówi, że :"Król Harald zlecił postawienie tego pomnika dla Gorma, swego ojca, i Tyry, swojej matki – ten Harald, który rządził Danią i całą Nordią i który uczynił Duńczyków chrześcijanami." Drugi z kamieni, z racji tego, że widnieje na nim najstarszy wizerunek Chrystusa odnaleziony w Danii, nazywa się często "metryką chrztu Danii". A umieszczona na nim płaskorzeźba drukowana jest dziś na wewnętrznej stronie okładki duńskich paszportów.
Historyczne, jak i kulturowe znaczenie Jelling doceniono wpisując miejscowość w 1994 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W pamięci, oprócz owych pierwszych świadectw duńskiej bytności na mapach Europy, dumnie i z należytą estymą przez Duńczyków epatowanych, zapadły mi również niezwykle smaczne kebaby serwowane przy tamtejszej stacji kolejowej. Aż ciężkawo było z powrotem zasiąść na rowerowe siodełko.