Geoblog.pl    milanello80    Podróże    Irlandia 2009    Wyjątkowo atrakcyjna wioska
Zwiń mapę
2009
05
cze

Wyjątkowo atrakcyjna wioska

 
Irlandia
Irlandia, Adare
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 2045 km
 
Ponagleni rychle nadchodzącym popołudniem mijamy tylko największe miasto okolicy Limerick, kierując się ku terenom hrabstwa Kerry. Wkrótce docieramy do kolejnego przystanku naszych wojaży po terenach południowo – zachodniej Irlandii, wioski Adare. Już tabliczka informująca o nazwie miejscowości i jej turystycznych zaletach kusi do zatrzymania się. A, że i w planach dłuższy postój w owej wioseczce przewidziany był, więc nie pozostaje nic innego, jak tylko wyszukanie miejsca parkingowego, co zresztą okazuje się nie lada problemem. Miejscowi rajcy i dumni mieszkańcy hardo informują, że znalazłem się w najpiękniejszej wiosce w Irlandii. Tytuł taki przyznano jej po narodowym konkursie jaki przeprowadzono w 1976 roku. Szczerze mówiąc, życzyłbym każdej wiosce takich bogactw architektonicznych i miejsc wartych zobaczenia, masowo turystów przyciągających, a co za tym idzie i wiejskie fundusze znacznie wzbogacających. Usytuowane wokół głównej drogi kamienne domki pokryte są strzechą i otoczone kolorowymi ogródkami. Wręcz wyczuwa się bajkową atmosferę tego miejsca. Pełno tu sklepików ze starociami, pamiątkami i innymi gadżetami kuszącymi turystyczną masę do zakupów. Największe jednak atrakcję wioski znajdują się na jej obrzeżach. Zwłaszcza rezydencja Adare Manor. Była siedziba hrabiów Dunraven przekształcona jest obecnie w luksusowy hotel. Pierwotną XVIII - wieczną budowlę przebudowano wiek później w stylu neogotyckim. Całość prac nadzorował sam Augustus Pugin, autor architektonicznej myśli obecnej w postaci londyńskiego Parlamentu. Posiadłość otoczona jest najlepszym polem golfowym w całej Irlandii. Odbywa się tutaj ekskluzywny turniej golfowy Irish Open, gdzie i uderzenia samego Tigera Woods'a podziwiać można.

Na tym nie koniec atrakcji wioski Adare. Miejscowość szczególnie upodobali sobie bracia zakonni, którzy założyli tutaj aż trzy opactwa. Najbardziej oko kuszącym jest opactwo augustyniańskie Adare Friary. Zwane wcześniej “ Black Abbey” zostało założone w 1316 roku. Znaczna część budynków klasztornych zachowała się w pierwotnym stanie po dziś dzień. Również i franciszkanie uznali te tereny za wyśmienite miejsce dla lokacji swego zakonu. Założone w 1464 roku opactwo Franciscian Abbey nie zachowało się w tak doskonałym stanie, jak augustyniańskie. Jego ruiny znajdują się na terenie kompleksu golfowego. Rozgrywanie turnieju wokół ruin opactwa musi być zapewne nie lada przeżyciem.Wreszcie w samym centrum miejscowości znalazł swoje podwoje dla krzewienia własnej doktryny kościelnej zakon trynitarystów. W roku 1230 założyli ono tutaj swój jedyny w Irlandii monastyr. Trinitarian Abbey znajdowało się w miejscu, które obecnie zajmuje kościół katolicki. Władza świecka, zapewne pod wpływem doktryn średniowicznych, nie chcąc uznać prymatu kościoła na tych ziemiach, również wzniosła swój własny ośrodek indoktrynacji ciemnych mas. Stąd kolejna atrakcja miejscowości - ruiny zamku Desmond Castle.

Ogrom atrakcji tej malutkiej miejscowości przytłacza. Można by wręcz przeprowadzić statystykę, ilu mieszkańców, czy też ile metrów kwadratowych wioski przypada na każdy z mnoga tu zabytków. Niewątpliwie Adare było by w tym względzie w światowej czołówce. Warto polecić tą miejscowość każdemu, kogo historia tych ziem, bogactwo architektoniczne tych zabytków interesują. Żarliwie zaprosić wypada bowiem każdego, kto chciałby zaspokoić swe estetyczne pragnienia. Wszak odtąd sam zaliczam się do grona piewców walorów estetycznych tej miejscowości.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (11)
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
zwiedził 41.5% świata (83 państwa)
Zasoby: 1099 wpisów1099 1494 komentarze1494 14333 zdjęcia14333 0 plików multimedialnych0
 
Moje podróżewięcej
27.04.2024 - 02.05.2024
 
 
24.11.2023 - 26.03.2024
 
 
04.11.2023 - 06.11.2023