Geoblog.pl    milanello80    Podróże    Azja 2014/2015 (Emiraty, Oman, Sri Lanka, Indie, Nepal)    Wiem, że zatęsknię za tym bezzębnym uśmiechem dziadzia z wioseczki Tolka.
Zwiń mapę
2015
21
mar

Wiem, że zatęsknię za tym bezzębnym uśmiechem dziadzia z wioseczki Tolka.

 
Nepal
Nepal, Australian Camp
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 14490 km
 
- Chodź już, co się tak ociągasz ? - podniesionym głosem zawołała do mnie Song, patrząc z grymasem na moje aż nadto spokojne tempo marszu.
- Nie zdążymy przed wieczorem i przyjdzie nam przenocować na szlaku jeszcze jedną noc – kontynuowała
- Cholera – pomyślałem. A po cholerę my się właściwie spieszymy – odpowiedziałem po chwili

Nic już więcej nie mówiła. Pewnie przez myśli przeleciały jej te same obrazki, te same wizje, co mnie. Nie musiała mi wcale czytać w myślach, by wiedzieć, co chciałem powiedzieć. Dopiero po dłuższej chwili cicho odpowiedziała.
- Masz rację.

Dzisiaj w planach mieliśmy pokonanie ostatniego odcinka naszego trekkingu po Himalajach. W planach było dotarcie do cywilizacji, w pełnym tego słowa znaczeniu, z wszelkimi wygodami, utensynaliami i innymi aspektami z cywilizacją nierozłącznie powiązanymi. Wiadomo internecik, piwko, rozwrzeszczana muza, praskające pod ciężarem towarów sklepowe półki, wygodne hotelowe łóżko...

Trasa miała charakter ewidentnie mniej wysokogórski. Przemierzaliśmy typowe himalajskie wioseczki, pełne małych domków, lokalnych szkół, wiejskich zagród. Dystans do pokonania był całkiem pokaźny. W dodatku wymagał kilku ostrzejszych podejść, łącznie z bardzo stromym do wioski Deurali. Dreptaliśmy całkiem żwawym tempem, w końcu zamierzaliśmy jeszcze dzisiaj dotrzeć do Pokhary. Widoki były przednie, takie jakie mieliśmy okazję podpatrywać podczas naszej całej trekkingowej trasy po Himalajach. Mimo to humor miałem nieco wisielczy. Jakoś tak smutno było mi się rozstać z tymi wspaniałymi górami. Jakoś nie mogłem przyjąć do wiadomości, że już dzisiaj dobiegnie końca ta nasza wspaniała przygoda. Popatrzyłem w zmęczone oczy prawie osiemdziesięcioletniego, dziarskiego dziadzia dreptającego ku górze. On podobną trasę pokonuje pewnie dzień w dzień, pomyślałem. Widać było po nim upływ czasu, widać było potężne zmęczenie. A mimo to znalazł w sobie siłę na uśmiech. Uśmiech, jaki pewnie nieodłącznie kojarzył mi się bedzie z Himalajami. Szczery, sympatyczny, bezintersowny, najpiękniejszy. Mimo, że prawie bezzębny.
Zrozumiałem. Po cholerę się spieszyć. Do czego. Do cywilzacji, którą mam na codzień. Do cywilizacji, przed którą uciekłem. Choć na chwilę, choć na te kilka trekkingowych dni. Przecież wiem, że te wszystkie internety, bary, sklepy, nigdy nie zastąpią mi tego, czego tutaj, podczas tego kilkudniowego trekkingu, doświadczyłem. Przecież wiem, że będąc w cywilizacji zatęsknię za tym. Że będę wzdychał za tymi czerwieniącymi się rododendronami, rozhuśtanymi mostkami nad wzburzonymi rzekami, nawet za moim minus 19 w spiworze w bazie pod Annapurną. Że zatęsknię za tymi zakwasami w mięśniach, milionami schodów do pokonania, za tym bezzębnym uśmiechem dziadzia z wioseczki Tolka.

Postanowiliśmy jeszcze na jedną noc, ostatnią noc, pozostać z dala od cywilizacji. Baza w Australian Camp okazała się być doskonałą kwarantanną przed powrotem na jej łono. Z jednej strony godzina marszu dzieliła ją od głównej drogi prowadzącej wprost do turystycznej mekki w Pokharze. Z drugiej strony, prawie że dotykała wysokich Himalajów, oferując niepowtarzalne widoki na jej białe szczyty, z charakterystycznym trójkątnym wierzchołkiem przepięknej Macchapuchchhre.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (17)
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
Komentarze (8)
DODAJ KOMENTARZ
danach
danach - 2015-04-25 21:14
Oj a dzisiaj było trzęsienie ziemi w Nepalu, dobrze,że Twoja podróż dobiegła końca
 
marianka
marianka - 2015-04-25 22:10
Ja też jak przeczytałam o trzęsieniu dziś zajrzałam zaraz na Twojego bloga, żeby sprawdzić czy wszystko w porządku?
 
zula
zula - 2015-04-26 10:57
Pierwsza myśl to : gdzie jest teraz milanello 80 ?Ostatni wpis był 21 marca i mam nadzieję ,że tereny tak straszne dla ludzi są poza Twoim zasięgiem.Wielka tragedia w Nepalu i okolicach!!
 
danach
danach - 2015-04-26 14:02
Daj znać gdzie jesteś bo my tu się martwimy
 
milanello80
milanello80 - 2015-04-26 18:56
Spokojnie, dzięki za troskę. Jestem już w kraju. Nie zdążyłem tylko, z uwagi natrekking, dokończyć bloga na miejscu.
Niestety, to straszna tragedia dla tego wspaniałego kraju. Jeszcze miesiąc temu stałem choćby na szczycie pięknej świątyni z listy UNESCO w Patanie. Teraz pozostały z niej ruiny. Nawet nie wspominam o tysiącach zabitych ludzi...
Smutne to...
 
mucha
mucha - 2015-04-26 21:02
Cieszę się że z Tobą wszystko ok. Od razu jak o tej tragedii usłyszałem, to pomyślałem o Tobie, że tam jeszcze jesteś... Szkoda tych ludzi i miejsc.. jak mówisz, też niedawno stałem na szczycie świątyni na placu Durbar, a dzisiaj leży w gruzach... :( przykre
 
tealover
tealover - 2015-04-28 20:13
Też zerknęłam, czy już jesteś bezpieczny.

A wpis aż chwycił mnie za serce! Czułam to samo w Uzbekistanie, mając wizję wylotu lada dzień. W sumie czuję to chyba za każdym razem, wracając ze świata 'prawdziwych' ludzi, to cywilizacji...
 
milanello80
milanello80 - 2015-04-28 23:58
Jak sama wielokrotnie zdążyłaś się Dominiko przekonać, coś ta Azja w sobie ma, że człowiekowi ciężko ją opuścić. Często, o ile ciałem jest z powrotem, o tyle duchem już niekoniecznie :)
 
 
zwiedził 41.5% świata (83 państwa)
Zasoby: 1099 wpisów1099 1494 komentarze1494 14333 zdjęcia14333 0 plików multimedialnych0
 
Moje podróżewięcej
27.04.2024 - 02.05.2024
 
 
24.11.2023 - 26.03.2024
 
 
04.11.2023 - 06.11.2023