Geoblog.pl    milanello80    Podróże    Azja 2016/17 (Indonezja)    Ku Sumbie, wyspie nieznanej...
Zwiń mapę
2017
12
lut

Ku Sumbie, wyspie nieznanej...

 
Indonezja
Indonezja, Waingapu
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 21663 km
 
Rozwiązuję zagadkę. Jadę na Sumbę. Gdzie to, pewnie zapytacie ? Będzie to jak najbardziej słuszne zapytanie. Sumba to jedna z najmniej popularnych indonezyjskich wysp. Ciągle zapomniana przez nie tylko masową turystykę, ale również i backpackerską. Tu naprawdę mało kto dociera. A to błąd. Sumba to jedna z najciekawszych wysp nie tylko Indonezji, ale na całym naszym globie. Dlaczego tak jest ? W czym Sumba jest tak wyjątkowa ? Postaram się po krótce napisać.

Sumba, mimo, że to całkiem duża wyspa (11 152 km ) jest wyspą kompletnie zapomnianą, leżącą z dala od turystycznych szlaków. Sumba to przede wszystkim bogata spuścizna kulturowa. W dalszym ciągu tkwiącą w prawiekowych tradycjach i zwyczajach. Mnóstwo tu zatrzymanych w czasie starodawnych wiosek, z charakterystycznymi szpiczastymi dachami pokrytymi strzechą. Mnóstwo megalitycznych grobowców w dalszym ciągu stanowiących miejsce pochówku. Wioski tętnią życiem, zamieszkiwane przez stuletnie babcie ciągle żujące betel, naokrągło wyszywające piękne ikaty, ponoć najpiękniejsze tkaniny w całej Indonezji. Mężczyźni z kolei w dalszym ciągu dumnie dbają o przytwierdzone do pasa parangi, gotowi do ich użycia w przypadku jakiejkolwiek obrazy.
Sumba to wyspa która przez całe wieki żyła w odosobnieniu podzielona na małe królestwa i jeszcze mniejsze klany, niemalże nieustannie skonfliktowane z sąsiadami. Walki plemienne miały tu miejsce na każdym kroku i to jeszcze do niedawna. Do niedawna jeszcze wiszano czaszki wrogów, jako trofea zdobyczne na drzewie ustyuowanym w centralnym punkcie wioski. Do niedawna jeszcze uprowadzano ludzi, z sąsiednich wiosek, celem sprzedaży ich jako niewolników sąsiednim wyspom. Do niedawna, choć w wielu wioskach do dzisiaj, na przekór wladzy w Jakarcie, czy licznym misjonarzom, kultywuje się tu wiarę w ducha przodków – Marapu. W dalszym ciągu mają tu miejsce ceremonie pogrzebowe, znacznie odkładane w czasie, czasem nawet przez dziesiątki lat, podczas których ciała zmarłych spoczywają w tym czasie w rodzinnych domach. W dalszym ciągu składa się tu ofiary z bawołów, świń i kurczaków. W dalszym ciągu wróży z wnętrzności zwierząt, na podstawie wyglądu których można odczytać przyszłość człowieka.
Do dzisiaj praktykuje się tu w lutym i marcu, przypominające średniowieczne turnieje rycerskie, choć bez uźycia zbroi, słynne walki konne z użyciem włóczni – tzw. festiwal Pasola. W jego trakcie w dalszym ciągu dochodzi do wypadków śmiertelnych. Do dzisiaj wioski niezadowolone z przebiegu Pasoli wszczynają burdy i zamieszki. Czasem nawet dochodzi do aktów podpalenia sąsiednich wiosek. Nie dziwota więc, że Sumba w dalszym ciągu uważana bywa za wyspę gwałtowną i nieco niebezpieczną. Zapewne to główny powód, dlaczego ciągle dociera tu tak mało turystów. Pozostałe to kiepski transport, uboga baza hotelowa, trudności w dostępie do informacji.

Aspekt kulturowy, bogata prawiekowa spuścizna wyspy, jej turystyczna izolacja to główne powody, dla których tu przyjeźdzam. Choć nie wolno zapomnieć i o przepięknej naturze wyspy. O usianym wapiennymi wzgórzami interiorze, żyznych polach ryżowych i o nieprawdopodobnie szerokich i pustych plażach. Nie sposób nie wspomnieć o bogactwiej tutejszej fauny, wielu zwierzakach spotykanych już w niedalekiej Australii (krokodyle, kakadu, etc.). Wizyta na Sumbie będzie zresztą wizytą w najbardziej jak do tej pory wysuniętym na południe miejscu, w jakim będzie mi danym być. A to też dodatkowy argument...
Wyczekuję tej nieznanej wyspy Sumby...
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Komentarze (5)
DODAJ KOMENTARZ
marianka
marianka - 2017-03-05 11:13
Aż nie chce się wierzyć, że takie miejsca jeszcze istnieją! Też w takim razie bardzo wyczekuję :)
 
tealover
tealover - 2017-03-06 08:07
Pomyślałam podobnie do Marianki - trudno w to uwierzyć :) A wiadomo, skad się wzięły te spiczaste dachy? I jak Twoja noga??
Czekam z niecierpliwością na następny wpis :)
 
milanello80
milanello80 - 2017-03-09 15:29
Takie miejsca istnieją. Ba, w Indonezji jest ich całkiem sporo. Pewnie dlatego to jeden z moich ulubionych, chyba nawet ten najbardziej, krajów świata. Tutaj "starego świata" ciągle jest wiele ...
Z nogą w porządku. Całe szczęście ...
 
danach
danach - 2017-03-11 17:51
Nie wiedziałam nic o tej wyspie , więc dzięki i czekam na zdjęcia. Dobrze z nogą jest OK :)
 
milanello80
milanello80 - 2017-03-13 07:12
Pewnie większość nie wiedziała :)
A to wyspa wielce intrygującą, czego dowodem choćby tegoroczna nagroda Kolosa, najbardziej prestiżowa nagroda podróżnicza w Polsce, dla pani Jarmułowicz, za opowieści o zwyczajach Sumby właśnie.
P.S. Forma dachów sumbańskich tradycyjnych domostw jest ściśle powiązana z kultem Marapu. Te dachy wznosi się tak wysoko, by duchy przodków miały łatwiej wrócić do domów swych krewnych.
 
 
zwiedził 38.5% świata (77 państw)
Zasoby: 1061 wpisów1061 1337 komentarzy1337 10939 zdjęć10939 0 plików multimedialnych0
 
Moje podróżewięcej
25.07.2023 - 03.08.2023
 
 
12.12.2022 - 31.03.2023